Son Güncelleme:
24/10/2022 - 09:26

1969 yılında Türkiye’de alanındaki ilk bölüm olarak kurulan ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünde şu anda 17 tam zamanlı öğretim üyesi çalışmaktadır. Bölümün endüstri mühendisliği programlarında 500’ü aşkın lisans öğrencisi ve yaklaşık 100 lisansüstü öğrenci eğitim almaktadır. Ek olarak, diğer lisans programlarından mezun öğrencilere yönelik Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programında yaklaşık 100 öğrenci bulunmaktadır.

Bölüm öğretim üyeleri, akademik araştırmalarına ek olarak, sanayi ve devlet kuruluşları tarafından desteklenen uygulamalı araştırma projelerinde aktif görev almaktadır. Bu birikim sayesinde Bölüm, geniş bir yelpazede eğitim verme, ortaklaşa yürütülen araştırma projelerinde yer alma, her türlü ulusal ve uluslararası akademik faaliyeti sürdürme olanağına sahiptir.

Bölümümüz, mesleki eğitimin yanısıra, modern bilişim teknolojilerinin kullanımında uzmanlık geliştirme, profesyönel ve ders dışı aktivitelerde yer alma konularında da öğrencileri desteklemektedir. Bunun bir sonucu olarak öğrencilerimiz birçok uluslararası yarışma ve faaliyette başarılarıyla ön plana çıkmaktadır.

Mezunlarımız birbirinden çok farklı özel ve kamu sektörlerinde faaliyet yürüten tanınmış ulusal ve uluslararası kuruluşlarda çalışmakta, beş yıl içinde yönetici pozisyonlarına gelmektedir. Birçoğu da seçkin ABD ve Avrupa üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

Bölümümüz birçok ulusal ve uluslararası bilimsel aktiviteyi desteklemekte, konferans ve çalıştaylar düzenlemektedir. Bu geçmişimizle memleketimizin en yetenekli ve başarılı öğrencilerinin ilgisini çekme ayrıcalığını sürdürmekteyiz.